Механічні або кварцові?
Механічні або кварцові? Ось в чому питання!
Наручний годинник в наш час - обов'язковий аксесуар для більшості людей. Сучасний вируючий світ вимагає до себе відповідного ставлення. Щоправда, в даний час функціональна складова наручних годинників поступилася перше місце дизайну, стилю, престижу.Безсумнівно, кожна людина при виборі годинника коли-небудь задавався питанням, який механізм якісніше і довговічніше - кварцовий або механічний? Адже механізм – це перше, на що треба звернути особливу увагу при виборі годинника. Механізм - це серце годин, у якому всі елементи повинні працювати злагоджено, з самими мінімальними похибками.
У чому відмінність кварцу і механіки?
Всі наручний годинник можна розділити на дві основні групи: механічні і кварцові.
Хтось все життя користується кварцовим механізмом, хтось більше воліє механіку, але, безумовно, у кожному механізмі є свої переваги і недоліки. Так в чому ж відмінність кварцу і механіки?
Основна відмінність кварцових годин від механічних полягає в тому, що використовується в якості джерела енергії, що забезпечує роботу годинникового механізму.
В кварцових годинниках джерелом енергії служить батарея, яка живить електронний блок кварцових годин і кроковий електродвигун. Електронний блок один раз в секунду посилає сигнал двигуну, а той у свою чергу повертає стрілки. Дуже високу стабільність частоти вироблюваних імпульсів і, отже, високу точність ходу забезпечує кристал кварцу (в середньому розбіжність із точним часом становить 15-25 секунд в місяць, а кращі кварцові годинники показують відхилення 5 секунд в рік) з-за якого годинник і отримали свою назву. Крім того, батарея розрахована на кілька років роботи, відповідно кварцові годинники немає необхідності заводити.
У механічних годинниках застосовується спіральна пружина, розташована в барабані із зубчастим краєм. Під час пуску годинника пружина закручується, а при розкручуванні пружина приводить до руху барабану, обертання якого надає руху всьому годинниковому механізму. Основним недоліком пружинного двигуна є нерівномірність швидкості розкручування пружини, що призводить до неточності ходу годинника.
Які годинники точніше?
У механічних годинників точність ходу залежить від безлічі факторів, таких як навколишня температура, положення годинника, зношування деталей, регулювання. В кварцових годинниках все простіше: частота імпульсів, що виробляються кварцовим генератором, практично постійна. А двигун і стрілки – це просто додатковий пристрій, що їх справа – обертатися по команді.
Тому для механічних годинників вважається нормою розбіжність із точним часом на 15-30 секунд у добу, а кращим результатом – 4-5 секунд у добу. І якщо для механічних годинників вважається хорошим результатом відхилення +-20 секунд у добу, з них +-5 секунд - майже граничним, то основна маса кварцових годинників забезпечує точність близько +-20 секунд в місяць, а найкращі - до +-5 секунд в рік.
Навіть дешеві кварцові годинники точніше механічного хронометра.
Вартість механічних годинників зазвичай вище, ніж кварцових, так як механічні годинники вимагають тонкої ручної настройки при збірці. У той час як більшість операцій з виготовлення деталей та складання механізму кварцових годин доручається автоматиці.
Камені в механізмі? Навіщо і для чого вони потрібні?
Всі деталі механічних годинників більшу частину часу перебувають під навантаженням, яку створює заводна пружина, і тільки в дуже малі моменти часу, коли баланс і анкерна вилка дозволяють повернутися анкерного колесу, це напруга падає. Великі навантаження, висока контактний тиск вимагають використання твердих матеріалів, таких як сталь, латунь, рубін. У кварцових ж годинах все навпаки: більшу частину часу деталі вільні. І тільки коли кроковий двигун повертає колеса, на короткий час деталі виявляються навантаженими. Це дозволяє не встановлювати камені в механізм. До того ж потужність, що розвивається кроковим двигуном, у багато разів менше потужності, що розвивається заводною пружиною.
У механічних годинниках камені використовуються тільки тому, що рубін твердіше і краще витримує контактний тиск (а не знижує тертя, як вважають деякі). Якщо все ж встановлено камінь, то він зазвичай є нижньою опорою ротора крокового двигуна.
В кварцових годинниках питомий тиск дуже мало, і тому в деяких механізмах камені взагалі не встановлюють або встановлюють 1 камінь — в нижню опору ротора крокового двигуна. Справа в тому, що статор двигуна досить сильно притягує ротор, і ця опора — єдине місце в годинах, де контактний тиск відносно велике. У більш дорогих механізмах великого калібру установка каменів дозволяє зменшити тертя в опорах каменів і зменшити струм споживання, наслідок — підвищення автономності механізму.
Скільки ж прослужить "кварц"?
Распространено мнение, что механические часы более долговечны, чем кварцевые. Это не совсем так. Все движущиеся детали механизма кварцевых часов имеют такой же ресурс, что и у механических часов. Ресурс электронных компонентов до конца еще не изучен, но, вероятно, также велик. Поэтому хорошие кварцевые часы, скорее всего, прослужат столько же, сколько и механические.
Но, к сожалению, статистики по «долгожительству» кварцевых часов пока не набрано, ведь они появились всего 30 лет назад.
Механические часы - классика часового искусства, соответственно в плане престижности механические часы стоят выше кварцевых. Кроме того, многим нравится плавный ход секундной стрелки часов по циферблату и завораживающие вращения ротора автоподзавода.
Но, по прогнозам зарубежных специалистов, в ближайшие годы ситуация будет резко меняться и через 4-5 лет доля кварцевых часов составит не менее 80% рынка.
Кварцевые часы - более удобные в использовании, их нет необходимости заводить или беспокоиться, что они могут остановиться, полежав на полке пару дней. Точность хода у кварца гораздо выше, чем у механики.
Еще 100 лет назад часы передавали по наследству, потому что это была чрезвычайно редкая и дорогая вещь. Но сегодня все чаще мы покупаем новую вещь не потому, что старая испортилась, а потому, что она морально устарела или просто вышла из моды.
Так що носите ті години, які вам подобаються. Носіть годинник із задоволенням, намагайтеся дотримуватися правила експлуатації, адже не просто так вона придумана і годинник прослужать вам дуже довго.